AKTUALNOŚCI

Podczas wakacji akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem

<main id="main">
  <section class="page-name white-text">
    <div class="padding-lr padding-td">
      <h1 class="heading">Podczas wakacji akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem</h1>
      <p class="under

Podczas wakacji akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem

Czy Twój akumulator jest gotowy na wakacje?

Rozładowany akumulator jest jednym z najczęstszych problemów, jakie spotykają kierowców. Zawodzi on nie tylko zimą, ale bardzo często odmawia posłuszeństwa w trakcie lata, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie.

Cykl życia akumulatora samochodowego zależy od wielu czynników, m.in. temperatury, w której pracuje. Optymalna temperatura dla akumulatorów to około 20 °C. Jeśli temperatury panujące na zewnątrz są wysokie, przyspiesza to korozję akumulatora oraz reakcje elektrochemiczne w jego wnętrzu. To z kolei sprawia, że akumulator rozładowuje się znacznie szybciej.

Intensywny pobór prądu i wysoka temperatura powietrza powodują szybszy spadek mocy akumulatora.

Lato i wakacje to czas podróży. To także okres, kiedy większość kierowców maksymalnie wykorzystuje klimatyzację w autach. Również dodatkowe urządzenia zasilane prądem, takie jak GPS, ekrany urządzeń nawigacyjnych czy też urządzeń służących rozrywce, to dodatkowe obciążenie dla Twojego akumulatora. Przy niewielkich prędkościach, kiedy silnik nie generuje odpowiedniej ilości energii, alternator może nie radzić sobie z takim zapotrzebowaniem na prąd. To właśnie wtedy potrzebna jest pomoc akumulatora, który zasila te dodatkowe akcesoria. Sytuacja ta zdarza się najczęściej w przypadku korzystania z klimatyzacji i wyświetlaczy urządzeń wielofunkcyjnych podczas dłuższego postoju na biegu jałowym np. postoju na polu kempingowym czy w korku. Dlatego podczas wakacyjnej podróży lub weekendowego wyjazdu pamiętajmy o racjonalnym gospodarowaniu energią. Intensywny pobór prądu i wysoka temperatura powietrza powodują szybszy spadek mocy akumulatora. Warto pamiętać, że każde niepoprawnie działające dodatkowe urządzenie może spowodować także awarię bezpiecznika. Dlatego, podłączając gadżety elektroniczne i jakiekolwiek dodatkowe wyposażenie, trzeba skontrolować ich sprawność i zadbać o ich odpowiednią jakość. To samo dotyczy instalacji elektrycznej. Niepoprawnie działające światło czy drobne zwarcie w instalacji mogą powodować znaczny ubytek prądu.

Ważna profilaktyka

W trosce o własne bezpieczeństwo i spokojny odpoczynek w czasie urlopu warto przed wyjazdem przeprowadzić kontrolę stanu akumulatora. Można tego dokonać bezpłatnie w serwisach biorących udział w Programie Testowania Akumulatorów VARTA. Obecnie jest ich w całej Polsce pond 2500! Wystarczy wejść na stronę: www.varta.com.pl, odszukać serwis znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania i bezpłatnie sprawdzić stan swojego akumulatora. Taka kontrola zajmie jedynie kilka minut i pozwoli określić nie tylko w jakim stanie jest bateria, ale również czy w aucie nie występują problemy np. z jej ładowaniem. Dzięki takiej kontroli użytkownik pojazdu ma gwarancję niezawodności akumulatora, a tym samym bezpieczeństwa w podróży. Ponadto będzie miał pewność, że nie przegapi momentu, gdy jego akumulator będzie nadawał się już do wymiany.